ESTERA VEHAR: STÁLE MÁM HODNĚ CO ZLEPŠOVAT 25.10.2017

ESTERA VEHAR: STÁLE MÁM HODNĚ CO ZLEPŠOVAT

Estero, jsi první žena ze Slovinska, která hraje nejvyšší Českou florbalovou ligu. Byl florbal důvod, kvůli kterému ses rozhodla jít do Prahy nebo to byla pouze náhoda?

Řekla bych že ano i ne. Ano, byl to určitě florbal, který mě a mého přítele přivedl do Prahy. Ale tenkrát v té době, což je před rokem a půl, jsem si něco takového nedokázala představit. A nedávala jsem žádné šance tomu, že bych někdy hrála nejvyšší českou ligu.

Tvá florbalová kariéra začala téměř před více jak dvěma lety. Řekni nám, jak se to všechno semlelo a co bylo důvodem, že jsi ho začala hrát?

Vlastně už od mala jsem byla v takovém nepřímém styku s florbalem. Je velmi populární v Žiri, což je menší město ve Slovinsku, odkud pocházím. Regionální liga 3 na 3 se zde hraje od roku 1991, která také spadá mezi historické zajímavosti města a představuje tak kolébku slovinského florbalu.

Přesto, když jsem byla malá, objevila jsem spíš vášeň k fotbalu, který se tak stal mým hlavním sportovním koníčkem a kterému jsem se věnovala v dospívajícím věku. Bohužel, jsem měla spoustu zranění a ve 20 letech jsem se rozhodla pověsit kariéru na hřebík a zaměřit se více na školu a studování.

Tenkrát jsem se seznámila s Anžem (poznámka paparazzi týmu: současný přítel), který byl vášnivým sportovcem a šílencem do florbalu, takže jsem neměla moc na výběr a musela jsem tento zvláštní sport zkusit. S florbalem jsem se sžila velmi rychle. My (já, míček a florbalka) pořád nejsme nejlepšími přáteli, ale myslím si, že se stále zlepšuji. A přeci se říká, že přátelství se musí prohlubovat.

Začala jsem hrát za ženský tým, který se právě rozvíjel a byl v blízkosti mého bydliště. A tak to všechno začalo. Hned v prvním roce jsme se dostali do finále nejvyšší Slovinské ligy, a tak můžu říct, že jsme měli relativně dobrý tým. Prohráli jsme pouze na nájezdy proti týmu Borovnica, a to byl tým, který léta dominoval Slovinské lize.

Jak žiješ v Čechách? Čemu se věnuješ, kde pracuješ a co děláš ve volném čase?

Pracovala jsem rok v hotelu v centru Prahy. Nyní pracuji v zákaznickém oddělení pro jednu Slovinskou firmu. Avšak mým dlouhodobým zájmem je fyzioterapie. Až ukončím studium v Lublani, ráda bych pokračovala v získávání zkušeností, znalostí a praxe právě v České republice.

Volný čas nejraději trávím s mým “Slovinským floorbalovým gangem”, kam patří Luka Časar a Robert Košir, kteří jsou oba z Acema Sparta, a pak samozřejmě s Anžem (Vinohrady). Snažíme si najít společně volný čas, kdy si nad zdravou veganskou pizzou povídáme o neflorbalových věcech. Ale realita je taková, že naše konverzace vždy skončí u florbalu.

O víkendech chodím ráda na food markety, a nebo když mám celý den volno, ráda projíždím ČR a objevuji nová místa.

Pojďme se vrátit k florbalu. Kdybys měla vybrat jednu dobrou a jednu špatnou stránku florbalu, co by to bylo?

Dle mého názoru, je florbal krásný sport pro ženy. Je to skvělá kombinace fyzické námahy a technických dovedností. A v momentě kdy se jedná o nejvyšší ligu, tak si myslím, že i muži budou souhlasit, když řeknu, že ženský florbal je velmi rychlý, dynamický a atraktivní sport. A ani nezmiňuji ten fakt, že ho hraje spousta krásných holek. Negativní stránkou je pro mě fakt, že se hraje pouze v hale. Nic nepřekoná ten pocit, když při tréninku nebo zápase venku v dešti, můžu jako oslavu gólu udělat skluz po břiše.

Můžeš porovnat Slovinský a Český florbal?

Pravděpodobně, všichni budou souhlasit s tím, že Český florbal je na nesrovnatelně vyšší úrovni. Nemluvě o tom, že až do letošního roku byla ženská liga ve Slovinsku hrána pouze jako malý florbal, a to 3 na 3. Ale i tak, tam jsou velmi talentované mladé holky s potenciálem stát se skvělými hráčkami. Co vidím jako bonus na Slovinském florbalu, je fakt, že malé holčičky trénují dohromady s klukama. Z mé vlastní zkušenosti, když jsem trénovala fotbal s klukama a to až do svých 14 let, mohu říct, že trénování s opačným pohlavím ti dá něco navíc – hra je rychlejší, naučíš se vice používat tělo v soubojích a navíc objevíš mužský smysl pro humor. Nevím, jak to mám popsat, ale je to rozhodně něco jiného než holčičí humor.

Přišla jsi k nám z Elite Praha. Cítíš tu nějaký rozdíl? Přijali tě holky a trenéři dobře?

Znala jsem spoustu holek už z dřívější doby. A hodně holek z Elite se připojilo k Bohemce také tento rok. Navíc, naše intenzivní a dlouhá letní příprava přispěla k dobré náladě uvnitř týmu.

Jak se cítíš před dalším zápasem, který budete hrát proti Liberci. A jak si myslíš, že zápas dopadne?

Cítím že vyhrajeme, rozhodně jsme připravené vyhrát a získat tak tři body.

Líbil se Vám článek? Dejte mu LIKE!

Partneři oddílu

Pipni.cz Holba cevro 7oaks floorball player oxdog Mužík a syn KUDY Z NUDY

Akční nabídka

Salming EXE Sport Jarní pohár 2018 FLORBALOVÁ ROKYTNICE 2018 Letní sportovní příměstské kempy 2018 Jooble

Nábory

nábory

Fanshop

fanshop

Adresa

Florbalová škola Bohemians

Děkanská Vinice I 987/5

Praha 4, 140 00

774-168-745

sekretar@fbsbohemians.cz